Тема. Рід іменників. Іменники спільного роду
Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення роду іменників, сформувати поняття про іменники спільного роду; розвивати вміння знаходити іменники чоловічого, жіночого, середнього і спільного роду у висловлюванні, розширити кругозір учнів про професії.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручники, таблиці, картки, презентація.
Хід уроку:
І. Створення ситуації успіху.
Дібрати до поданих іменників прикметники, визначте рід іменників
Тигр
Дерево
Двері
Задавака
Професори
Береза
Орля
- Що викликало труднощі? Значить, ми ще не все знаємо про іменник, і є над чим працювати.
ІІ.Робота над новим матеріалом.
- Давайте визначимо тему сьогоднішнього уроку.
1. Робота в групах
-
- 1. Лев-татусь, левиця-мати левеня ведуть гуляти. (Л.Біленька).
-2. Тигр гарчить, гарчить тигриця — пролетіла низько птиця. А смугасті тигренята шкірять гострі зубенята. (В. Гринько).
-3. Під хмарами рідня крилата: орел, орлиця і орлята. (Г. Бойко).
-4. Шпак шпачисі каже гнівно: «Шершень захопив шпаківню! Швидше шибеника гнати, шпаченя обороняти!» (О. Кононенко).
-5. Забув бик, як т..лятком був. (Народна творчість).
-6. Кожна корова своє т..ля лиже. {Народна творчість).
-7. Лис у листі заховався, та над листям хвіст зостався. (Є. Гуцало).
-8. Он руда л..тить л..сиця крізь кущі, немов жар-птиця. (М. Гончаров).
-9. А ось дочка л..сиччина — маленьке л..сеня. (Я. Забіла).
-10. К..т спить, а м..шей бачить.
-11. К..шці смішки, а мишці слізки.
-12. Сама в хаті не дам ради й кош..няті. (Народна творчість).
(Групи презентують свої напрацювання)
Отже, рід – це граматична категорія, що вказує на стать і вік істот.
2. Робота з підручником. Вправа 223 (ст. 92) усно дати відповідь на питання.
- А чи всі іменники належать до певного роду зараз з'ясуємо.
Матеріал для вчителя. Існує багато назв тварин, у яких розрізнення родових іменникових форм відсутнє: оса, синиця, білка. Це пов’язано з тим, що людина не мала потреби розрізняти стать таких істот.
Деякі іменники — назви осіб за професією чи характером діяльності (інженер, педагог, суддя, професор, льотчик, лікар) — можуть означати осіб як чоловічої, так і жіночої статі, але належать тільки до чоловічого роду. Це явище зумовлене соціально-економічними умовами виникнення цих назв - раніше на таких посадах працювали тільки чоловіки.
Але в сучасному світі, мабуть, немає такої професії, яка не під силу жінкам. Розподіл на «жіночі» й «чоловічі» професії, як ми побачили, є достатньо умовним.
Колись і вчителювання було чоловічою справою. Змінюється життя, змінюються і стереотипи. То, може, річ не в тому, щоб обрати професію, близьку своїй статі, або «модну», а знайти фах, який найбільше відповідає вашим природним здібностям і нахилам, в якому ви зможете досягнути найвищого рівня майстерності?..
Завдання 1: прочитайте текст на картці, випишіть іменники-назви осіб за професією чи характером діяльності. Поясніть способи творення іменників жіночого роду.
Картка 1.
Софі́я Васи́лівна Ковале́вська - російський математик, письменниця і публіцист. Професор Стокгольмського університету. Авторка праць з математичного аналізу, механіки і астрономії. Перша жінка, яку обрано членом-кореспондентом Петербурзької АН.
Картка 2.
Валентина Терешкова - перша жінка-космонавт. Льотчик-космонавт СРСР (1963). Герой Радянського Союзу (1963). Перша в світі жінка-космонавт. Кандидат технічних наук (1977). Полковник (1970), а нині — генерал-майор авіації у відставці (перша в російській армії жінка-генерал). Громадський діяч.
Картка 3.
Катери́на Васи́лівна Білоку́р - українська художниця, майстер народного декоративного живопису ,член Спілки художників України. Нагороджена орденом Знак Пошани, одержала звання Заслуженого діяча мистецтв України та Народного художника України.Твори Катерини Білокур регулярно експонувалися на виставках у Полтаві, Києві, Москві та ін. Три картини Білокур — «Цар-Колос», «Берізка» і «Колгоспне поле» — були включені до експозиції радянського мистецтва на Міжнародній виставці в Парижі (1954). Тут їх бачить Пабло Пікассо. Весь світ облетають його слова: «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!»
Картка 4.
Яна Клочкова - майстер спорту міжнародного класу з плавання; інструктор зі спорту .
Багаторазова чемпіонка України;
срібна призерка Чемпіонату світу 1998 року у Перті;
переможниця Кубку світу серед жінок у номінації комплексне плавання 1998 та 1999 років;
чемпіонка світу 1999 року у Гонконзі;
чотирьохкратна олімпійська чемпіонка.2004 р.
2004 р. присвоєно звання “Герой України”.
Лауреат Премії КМ України за внесок молоді у розбудову держави (2001)
(Групи представляють свої напрацювання)
Завдання 2 (На екрані презентація)
- Мабуть, усі впізнали героя улюбленого мультфільму « Простоквашино».Це листоноша Пєчкін. Що вам відомо про професію листоноші та судді? Виразно прочитайте текст на картці. Визначте рід іменника листоноша, суддя.
Картка 1.
Листоно́ша (пошта́р) — службовець пошти, який розносить кореспонденцію і часописи адресатам.
Листоноша готує пошту для доставки адресатам. Під розписку отримує цінні листи і бандеролі, перекази, доручення на пенсії і допомоги, гроші. Після цього листоноша доставляє часописи, журнали, поштові відправлення через абонентські шафи або поштові скриньки.
Соціальне значення людей цієї професії — нести людям добро, допомагати їм, зберігати традиції людського спілкування. Це дуже важливо, особливо для соціально незахищеної категорії людей, які майже всі послуги можуть одержати вдома через листонош — головних осіб пошти. З них починається, ними і закінчується письмовий зв'язок між людьми. Незважаючи на бурхливий сплеск розвитку електронних та електричних засобів зв'язку, що заполонили світ, пошта сьогодні щоденно надсилає і доставляє мільярди листів, бо ніщо не замінить живого почерку людини, оригіналу документа.
Картка 2.
Суддя́ — людина, яка чинить суд. В Україні суддя є посадовою особою, наділеною виключними повноваженнями на здійснення правосуддя. Суддею є громадянин України, який відповідно до Конституції України та Закону України займає штатну суддівську посаду в одному з судів України і здійснює правосуддя на професійній основі. Суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і тягне за собою відповідальність, установлену законом.
- Скласти два речення з одним із виписаних іменників так, щоб у першому він належав до чоловічого роду, а в другому — до жіночого.
(Групи презентують свої напрацювання)
Слово вчителя
- Ці іменники спільного роду переважно емоційно забарвлені, називають істоту чи певну особу і вказують на ознаку, притаманну цій істоті (особі). Найбільшу групу становлять іменники зі значенням чоловічого і жіночого роду: бідолаха, волоцюга, гуляка, заволока, заїка, ненажера, падлюка, псюка, собака, скотина, єхидна, заброда, замурза, підлиза, нездара, потвора, нероба, нехлюя, нікчема, роззява, а також сусіда, слуга, сирота, листоноша та ін. Такі іменики набувають рід тієї особи чи істоти, яку вони означають. На рід таких іменників вказує контекст (граматичний зв'язок у реченні із залежними від них словами - означеннями, присудками - дієсловами минулого часу, умовного способу): А дівчина-сиротина у наймах марніє... Заспіває та й згадає, що він сиротина... Отакий-то мій Ярема, сирота убогий! (Т.Г.Шевченко)
V. Перевірте себе (тестові завдання на інтерактивній дошці)
1.Укажіть іменник спільного роду:
а) замазура;
б) плавчиха;
в) кравчиня
2. Іменники спільного роду називають
а) малят безвідносно до їхньої статі (немовля, оленя);
б) осіб як чоловічої, так і жіночої статі (сирота, плакса);
в) осіб жіночої статі за професією (професор, токар).-*
3. У якому рядку вci iменники незмiнювані:
а) мicто, Сочi, коридор;
б) пiлот, пюре, море;
в) журi, шосе, кафе
4.Укажіть іменник середнього роду:
а) фламінго;
б) піаніно;
в) шимпанзе.
- А рід незмінюваних іменників ми навчимося визначати на наступному уроці
VI. Рефлексія
Закінчіть речення:
Сьогодні на уроці ми повторили…
Дізналися про…
З'ясували, що …
Цікаво було…
Мені вдалося…
Хочу дізнатися…
VI. Домашнє завдання
П. 24, вправа 222, міні-твір «Професія моєї мами»
Учитель української мови та літератури Абрамова В. Г.
|